banerRC212

Utorak, 16 Srpanj 2019

Finale boćarskog prvenstva BiH: Neumski „gusari” u Biberonu iznenadili Gruđane

Mada konačni rezultat ne sugerira tako, prva finalna utakmica za boćarskog prvaka BiH između Gruda i Neuma, bila je zanimljiva, uzbudljiva i neizvjesna. Na koncu su u grudskom Biberonu slavili gosti 10:16, zahvaljujući boljim živcima. U trenucima kada se rezultat „lomio” Neumljani su bili prisebni i skoncentrirani što im je donijelo konačni trijumf. Međutim, rano je za slavlje „gusara” jer iskusna ekipa Gruda svakoga u bosanskohercegovačkoj ligi može dobiti i u gostima.

Nakon prvih tura bilo je izjednačeno 4:4. Taj rezultat kreirao je ishod u trojci u kojoj je Mladen Obradović pogodio zadnju boću za pobjedu u toj disciplini, pa su gosti u zadnji čas spriječili vodstvo domaćina od 6:2 i postigli ravnotežu 4:4. Kao što se i moglo očekivati tehničke discipline otišle su na stranu „gusara”. Grude su dobile samo jedno precizno izbijanje, drugo je dobio Neum, kao i discipline brzinsko i štafetno izbijanje. Uglavnom, poslije prve dvije ture na semaforu je stajalo 6:10 za goste.

U zadnjoj turi Gruđani su dobili par i krug, dok se u disciplinama pojedinac i trojka vodila velika borba. Josip Glavinić je u pojedincu poslije isteka vremena(!) poništio bulina i tu disciplinu riješio u svoju korist s minimalnih 10:9. Uzbudljiva i neizvjesna bila je i trojka. Domaći su poveli 6:0, a gosti preokrenuli 8:10, prije svega zahvaljujući dobroj igri Mate Jogunice, igrača s klupe, te Mladena Obradovića koji je i u drugoj trojki bio siguran. Tijesnom pobjedom u završnoj trojki Neum je stigao do relativno uvjerljive pobjede 16:10.

Dakle, pobjedom u tri izjednačene partije „gusari” su stigli do pobjede. Uzvratna utakmica igrat će se u četvrtak, 18. srpnja, u Neumu, a počet će u 16 sati. Pobjedom u gostima, Neumljani su najavili da bi titula treću godinu za redom mogla ostati u Hercegovačko-neretvanskoj županiji.

D. Musa

• Objavljeno u Sport

12. međunarodni boćarski turnir „Željko Lončar” u Mostaru: Bura pomela konkurenciju, Čapljina druga

Boćari posuške Bure dvojac Mate Grubišić/Vlado Sentić, pobjednici su 12. međunarodnog boćarskog turnira parova „Željko Lončar” u Mostaru. U finalu Bura je s 10:7 savladala Čapljinu za koju su nastupali Ante Juka i Đurica Krmek. Treće mjesto osvojile su Ploče, koje su nadigrale renomiranog hrvatskog prvoligaša Biston iz Brela, koji je tek četvrti.

Na turniru je sudjelovalo osam ekipa, šest iz BiH – domaćin Ante Rozić, Čapljina, Dračevo, Bura (Posušje), Sv. Stipan (Grude) i Rastok (Prolog) iz BiH, te Ploče i Biston iz Brela iz R. Hrvatske. Domaćinu, Anti Roziću, se nije posrećilo, ispao je već u četvrtfinalu.

Rezultati utakmica četvrtfinala, Ante Rozić – Čapljina 6:9, Rastok – Bura 3:10, Dračevo – Ploče 5:10 i Sveti Stipan – Biston Brela 2:7; polufinale, Biston Brela 6:7, Bura – Ploča 5:4.

Konačni poredak prve četiri ekipe, 1. Bura (Posušje), 2. Čapljina, 3. Ploče, 4. Biston Brela.

Inače, četvrtfinale i polufinale igralo se na 60 minuta, a finale i utakmica za treće mjesto 75 minuta. Turniru je prisustvovala i obitelj pokojnog Željka Lončara, kao i veći broj ljubitelja boćanja.

„Redoviti smo sudionici ovoga turnira, jednom smo osvojili prvo, a više puta drugo i treće mjesto međutim s obzirom na protivnike, ovogodišnje drugo mjesto ravno je naslovu. Savladali smo renomirane klubove, odnosno njihove parove, pa smo ostvarenim jako zadovoljni. Organizacija odlična”, kazao je po povratku u Čapljinu Vide Krmek, predsjednik BK Čapljina.

D. Musa

Darivanje krvi: Trebižećani ne posustaju, prikupljeno 12 doza dragocjene tekućine

Svoj obol ublažavanju sve manjih zaliha krvi u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici u Mostaru, dali su mještani Trebižata. U organizaciji mjesne zajednice, Hrvatskog kulturno umjetničkog društva „Seljačka sloga” i Crvenog križa Čapljine, u prostorijama područne škole održana je već tradicionalna akcija darivanja krvi. Ovoga puta prikupljeno je 12 doza tekućine koja život znači. Na oko nije puno, međutim kada bi se slično ponašale druge mjesne zajednice koje gravitiraju SKBC Mostar, problema sa zalihama ne bi bilo.

Akciji je pristupilo šaroliko društvo od medijskih djelatnika, uposlenika Radiopostaje Čapljina, akademskih slikara, prosvjetnih radnika, pa do sportaša i domaćica. Nekoliko mještana vraćeno je zbog manjih zdravstvenih tegoba, uzimanja lijekova ili nedovoljno vremena od prethodne akcije. U svakom slučaju dr Ana Kvesić, koja je bila na čelu tima koji je proveo akciju, je istaknula:

„Svaka doza krvi u ovom trenutku dobro nam je došla. Prezadovoljni smo ponašanjem mještana Trebižata i iskazanoj želji za pomoć potrebitima. Apelirala bi na sve koji mogu u ovom razdoblju zbog povećanih potreba, a manje mogućnosti prikupljanja, odmori i slično, da se odazovu na naše akcije”.

Iz Crvenog križa ističu da je akcija u Trebižatu bila šesta u ovoj godini na području Čapljine, održane su četiri redovite akcije plus dvije u čapljinskoj vojarni. U tih šest akcija prikupljeno je 169 doza kravi, a akcijama je pristupilo 189 darivatelja.

U akciji u Trebižatu krv su dali - Josip Primorac, Antonio Sušac, Nikica Raguž, Ozrenko Matić, Miro Brajković, Milenko Ivanković, Trpimir Grgić, Andrej Bule, Jure Šego, Marica Nikše, Antonio Matić i Niko Vrankić.

Tekst i foto: D. Musa

Startala Liga mjesnih zajednica Čapljine: Favoriti trenirali strogoću, a mreže se na tri utakmice tresle 24 puta!

Devetnaesto izdanje Lige mjesnih zajednica Čapljine počelo je u znaku favorita. Prošlogodišnji finalisti u seniorskoj konkurenciji – Čapljina II i Gabela, te branitelj naslova u kadetskoj konkurencije – Višići, i doslovce su trenirali strogoću. Liga je započela utakmicom, U – 15 generacije Višići - Čapljina 6:1, poluvrijeme 4:0. Mladi Višićani krenuli su silovito i pogodcima Raiča dva, Brajkovića i Mrvalja po jedan, već u prvom dijelu utakmice napravili nedostižnu razliku. U nastavku najprije je smanjio Čoko počasnim pogotkom za Čapljince, da bi Brajković trećim pogotkom i Šutalo, ovjerili visoku pobjedu branitelja naslova u kadetskoj konkurenciji.

U prvoj utakmici seniorskog programa Čapljina II – Gabela Polje 6:3 poluvrijeme 4:0, sličan scenarij, sa po dva pogotka Paula Kajtazija i Zvonimira Šutala branitelj trofeja došao je do uvjerljivog vodstva. Nakon silovitog početka Čapljinci su smanjili ritam, pa su mladi Gabelopoljci došli do daha, pogodcima Nikole Planinića smanjili su najprije na 4:1, zatim Ante Ilića na 5:2, te Ilije Marušića na 6:3. Oba pogotka za Čapljince u nastavku, postigao je Davor Martinović.

Druga utakmica seniorskog programa Gabela – Prćavci/Zvirovići 5:3, poluvrijeme 4:1, imala je nešto drugačiji početak. Pogotkom Matea Nikše poveli su Zvirovići/Prćavci, ali onda na scenu stupaju Gabeljani koji za redom preko Solde, Jelavića, Jurića i Ćorića preokreću na 4:1. U mirnijem nastavku utakmice Soldo je još jednom pogodio za Gabelu, dok su Prćavci/Zvirovići preko Brajkovića i Lea Nikše ublažili poraz.

Ukratko, prvo kolo donijelo je lijep nogomet s pravom kišom, ukupno 24 pogotka, a s obzirom na početno izdanje, neće biti iznenađenje, ako se ponovo u samoj završnici nađu prošlogodišnji finalisti Čapljina II i Gabela, odnosno Višići, u kadetskoj konkurenciji.

Rezultati prve turnirske večeri, kadeti A skupina, prvo kolo, Čapljina – Višići 1:6. Seniori, prvo kolo A skupina, Čapljina II – Gabela Polje 6:3; B skupina, prvo kolo, Gabela – Zvirovići/Prćavci 5:3.

Večeras, 17-og srpnja, treće turnirske večeri na programu su četiri utakmice. U prvoj igrat će jkadeti Čeljeva i Grabovina od 19,30 sati, a potom od 20 sati slijedi još jedna utakmica kadetskog programa iz C skupine, Dračevo – Bobanove Selo. Seniori kreću od 21 sat utakmicom prvog kola D skupine Višići – Počitelj/Hotanj, dok će od 22 sata igrati Dračevo/Sjekose – Doljani.